Aktualności

April 4, 2022

Najlepszy typ gaśnicy dla Twojego domu

Maciej Wrona

Copywriter

Najlepszy typ gaśnicy dla Twojego domu

Podjęcie odpowiednich kroków w celu przygotowania domu i rodziny na wypadek pożaru zapewni Ci dodatkowy czas, gdy będziesz musiał stawić czoła sytuacji awaryjnej. Częścią tych przygotowań jest zainwestowanie w gaśnice domowe, które mogą być użyte w nagłych wypadkach. Firma First Alert pragnie ułatwić Ci wybór odpowiedniej gaśnicy domowej, która pomoże chronić Twoją rodzinę.

Grupy pożarowe, które może zawierać gaśnica

Jeśli chodzi o gaśnice domowe, do wyboru jest wiele rodzajów, a każda z nich jest idealna do różnych pożarów. Oto lista poszczególnych grup:

Grupa A - Gaśnice zawierające grupę A są przeznaczone do gaszenia pożarów zwykłych materiałów palnych, takich jak drewno opałowe, plastik, tkaniny i papier. Gaśnice te będą Ci najlepiej służyć, jeśli będziesz je trzymać w pobliżu kominka.

Grupa B - Gaśnic zawierających grupę B należy używać, gdy źródłem ognia jest łatwopalna ciecz, taka jak benzyna, ropa, smoła, polietylen i ich pochodne. Takie płomienie mogą szybko zgasnąć po usunięciu źródła paliwa, ale mogą też szybko się rozprzestrzeniać. Ten typ gaśnicy należy przechowywać w miejscach takich jak garaż, warsztat lub szopa.

Grupa C – Gaśnic zawierających grupę C używa się w przypadku spalania gazów np. metanu, acetylenu, propanu. Odbywa się w warstwie stykania się strumienia gazu z powietrzem. Mieszanina gazu palnego z powietrzem lub, w odpowiedniej proporcji, z innymi gazami, ulega łatwemu zapaleniu od najmniejszego źródła ciepła, nawet od iskry, lub żaru papierosa. Wybuch mieszaniny gazowo-powietrznej może dokonać poważnych zniszczeń w budynku, a nawet jego okolicach.

Grupa D - Gaśnice zawierające grupę D są idealne do metali palnych takich jak magnez, tytan, cyrkon, sód, lit i potas(NFPA). W zależności od składu chemicznego, podczas palenia zużywają tlen z powietrza albo – jako mieszaniny mające w swym składzie utleniacze – spalają się bez dostępu do powietrza.

Grupa F – Gaśnice klasy F są rozwiązaniem na pożary wstępujące w obiektach gastronomicznych oraz w domu. Oleje roślinne, bądź pochodzenia zwierzęcego przy dużej temperaturze mogą się samoistnie zapalić i spowodować ogromne straty. Gaszenie takiego pożaru jest bardzo trudne, ale możliwe przy odrobinie wiedzy lub specjalistycznego sprzętu.

Urządzenia elektroniczne/elektryczne do 1000V - Gaśnice mające skuteczność tej kategorii pozwolą na ugaszenie pożarów związanych ze sprzętem użytku domowego jak i biurowego. Wszelkiego rodzaju listwy zasilające oraz kontakty po podpięciu sprzętu elektrycznego są narażone na spięcia, które mogą być zarzewiem ognia. Zaleca się zachować szczególną ostrożność najlepiej z odległości min. 1,5 m zanim przystąpimy do gaszenia.

Którą z nich powinieneś wybrać?

Zastanowienie się, która gaśnica domowa jest najlepsza i gdzie najlepiej ją przechowywać, może być trudne. Szukając gaśnicy do domu, warto rozważyć zakup gaśnicy żelowo-pianowej, która zachowując grupy pożarowe nie spowoduje dodatkowych zniszczeń mieszkania/domu tak jak gaśnica proszkowa. Jeśli chodzi o liczbę gaśnic domowych, które powinieneś mieć, postaraj się mieć co najmniej jedną na piętro, abyś miał ją pod ręką w razie nagłego wypadku. Gaśnice powinny być również przechowywane w kuchni i garażu. Ważne jest również, abyś wiedział, kiedy nie można opanować pożaru. Gaśnice są tylko jedną z części planu reagowania na pożar, ale podstawowym elementem jest bezpieczna ucieczka.