Aktualności

June 10, 2022

Jak uniknąć pożaru w kamperze ?

Maciej Wrona

Copywriter

Jak uniknąć pożaru w kamperze ?

Najgorszą częścią pożarów, poza oczywistymi konsekwencjami ich pożarów, jest to, że w większości przypadków można im zapobiec. Pożar jest często spowodowany ludzką nieostrożnością lub zapominalstwem, dlatego przed wyruszeniem w dłuższą jazdę motocyklem dokładnie sprawdźmy stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Wystarczy kilka środków ostrożności, aby uchronić kampery przed uszkodzeniami, a co najważniejsze – naszych bliskich przed ryzykiem utraty zdrowia lub życia. Oto kilka wskazówek, jak uchronić się przed pożarami.

Rób w miarę częste kontrole i utrzymuj porządek

Lepiej dmuchać na zimne, jak mówią, i to najczęściej sprawdza się w życiu w życiu. Niektórzy optymiści  nie sprawdzają dokładnie swojego garażu przed podróżą, co często prowadzi do różnych problemów, które w różnym stopniu stwarzają zagrożenie pożarowe. Przyczyniają się do tego stare akumulatory, które wymagają wymiany, węże i luźne połączenia ze sprzętem elektrycznym lub wadliwe silniki. Przed wyjazdem należy sprawdzić izolację chłodnicy i silnika, gdzie może gromadzić się smar, powodując ich przegrzanie. Ważne jest również czyszczenie wnętrza kampera, a zwłaszcza usuwanie kurzu, który gromadzi się wokół urządzeń elektrycznych i kabli, które mogą spowodować pożar. W ramach przeglądu samochodu kempingowego należy sprawdzić wszystkie przewody i zbiornik pod kątem wycieków, a także stan ramy. Kawałki metalu wystające z ramy kampera mogą podczas jazdy przyczepiać się do drogi, a jeśli wejdą w kontakt z łatwopalnymi płynami, to tylko kwestia czasu, zanim pojawią się iskry co doprowadzi do poważnego problemu.

Nie tylko podczas jazdy, ale również na miejscu

Zawsze pamiętaj, gdzie zaparkowałeś swój kamper po długiej jeździe. Jeśli jesteś na betonowym parkingu, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak parkujesz samochód na kempingu, przy drodze, w środku lasu lub na polanie, zawsze upewnij się, że między podwoziem a podłożem jest wystarczająco dużo miejsca. Układ wydechowy Twojego kampera może się bardzo nagrzać po długiej jeździe, a jeśli napotka suche liście lub trawę (zwłaszcza latem) zapala się bardzo szybko, co spowoduje pożar. Uważaj też, gdzie rzucasz niedopałki papierosów. Nigdy nie pal w kamperze i nigdy nie pozwalaj na to swoim znajomym. Nie chodzi tylko o rujnowanie własnego zdrowia, ale również zwiększenia ryzyka zaprószenia ognia. Natomiast jeżeli palisz na zwnątrz pamiętaj, aby zostawić papierosa na zewnątrz, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, a najlepiej mieć popielniczkę.

Gaśnica/urządzenie gaśnicze to "must have" w każdym kamperze

Zawsze miej gaśnicę w swoim kamperze! Jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego auta, ale samo posiadanie jej nie wystarczy, warto również zapoznać się z jej instrukcją obsługi (jeśli nigdy wcześniej go nie używałeś) i sprawdzić jej datę ważności. Stawiaj tylko na sprawdzone marki. Wybierz taką, która idealnie wpasuje się w grupę pożarową, z którą możesz mieć styczność na wyjeździe. Najlepiej mieć kilka gaśnic wewnątrz i na zewnątrz kampera. Jeśli pożar wybuchnie w kamperze, co najczęściej zdarza się w kuchni musisz mieć urządzenie gaśnicze, które sprosta danej grupie pożarowej.

Nie ma znaczenia, czy jesteś entuzjastą kamperów, czy wybierasz się z nim w pierwszą podróż, ważne jest, aby podjąć odpowiednie środki ostrożności na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Odrobina zdrowego rozsądku i ochrona przeciwpożarowa z pewnością pozwolą Tobie i Twoim bliskim cieszyć się spokojnym i bezpiecznym wypadem.