Aktualności

May 30, 2022

Jak grillować i nie dostać mandatu ?

Maciej Wrona

Copywriter

Jak grillować i nie dostać mandatu ?

Okres letni to idealny moment na narodowy sport wszystkich Polaków – grillowanie. Tysiące tematów poruszanych w towarzystwie rodziny, czy przyjaciół oraz głosy dobiegające od stołu: Może już, bo się przypali ? Węgiel jest podobno zdrowy, także zawsze czerpiemy z grillowania same plusy. Jednakże nie wszędzie można rozpalać grilla, a co za tym idzie, można dostać surowy mandat. Oto kilka przypadków, gdzie i czy można smażyć kiełbaski i ociekające tłuszczem steki.

Niekiedy grillowanie w świetle prawa może być aktem wandalizmu, zaśmiecaniem, spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym, bo jaki to grill bez zimnego piwka. Tam, gdzie ogień tam istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się go w szybkim tempie. Może to być ingerencja ludzka, ale również porywisty wiatr, które przewróci naszego grilla z rozżarzonym węglem lub brykietem drzewnym. Wtedy musimy liczyć się z konsekwencjami, ponieważ służby porządkowe mogą zainterweniować i obdarować nas mandatem.

Co jeśli wybierzemy balkon ?

Wielu osobom zależy bardziej na jedzeniu niż na majestatycznym widoku Matki Natury. Doza świeżego powietrza i wyrwanie się z miasta nie jest dla wszystkich. Jeżeli wybierzemy balkon, musimy najpierw wiedzieć jakie przepisy panują w spółdzielni i czy przewidują rozpalanie grilli na balkonach, tarasach. Jeżeli nie, a sąsiedzi stwierdzą, że bardzo im przeszkadzasz to szykuj się na 500 zł mandatu.

Co jeśli wybierzemy las ?

Ryzyko zaprószenia ognia jest bardzo duże na terenach zalesionych. Regulacje odnoszą się do palenia grilla, tylko w miejscach do tego wyznaczonych jak: wydzielone strefy turystyczne, czy polany biwakowe. Jeżeli jednak zdecydujemy się rozpalić grilla lub ognisko na terenach leśnych i w odległości do 100 metrów od granicy musimy liczyć się z mandatem nawet do 5.000zł.

Co jeśli wybierzemy park ?

Każdy taki obiekt ma swój wewnętrzny regulamin, do którego muszą stosować się użytkownicy. Bardzo często zarządca takiego terenu wydziela specjalne miejsca, na których znajdują się dogodne do grillowania elementy takie jak ławki, czy stoły. Niezastosowanie się do obowiązującego regulaminu może zagwarantować nam mandat w wysokości 500 zł.

Jak widzimy, możemy pozwolić sobie na chwilę przyjemności związaną z grillowaniem. Należy przestrzegać panujących regulacji oraz dostosować się do nich, aby zniwelować ryzyko wybuchu pożaru, ale także do zachowania kultury i odpowiedzialności. Jednakże nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdego zagrożenia i biorąc pod uwagę fakt, iż ogień jest dobry, ale tylko pod kontrolą, powinniśmy zaopatrzyć się urządzenie gaśnicze, które pozwoli nam zabić go w zarodku. Spray Gaśniczy iBlockFIRE to idealne rozwiązanie na każdego bezpiecznego i odpowiedzialnego grilla.

Linki:

www.iblockfire.com

www.ispraylife.com