Aktualności

April 1, 2022

Czym jest Home Office i jak się do niego przygotować ?

Maciej Wrona

Copywriter

Home Office to system pracy w domu. Jest również nazywany pracą zdalną lub mobilnym stylem pracy.

Polega na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych z miejsca zamieszkania. Jest to coraz bardziej popularne zjawisko, a pracownicy często cenią sobie możliwość częściowej pracy z domu.

O ile zasady BHP w biurze są przejrzyste i klarowne, to podczas Home Office nie do końca jasne, czy mamy się do nich stosować. Ta niepewność jest podyktowana brakiem regulacji w Kodeksie Pracy obowiązujący każdego pracownika i pracodawcę.

Zasady BHP w czasie Home Office

Jak podejść do regulacji BHP w momencie kiedy nie jesteśmy fizycznie w biurze ? Czy naszym biurem może być nasze mieszkanie ? Odpowiadamy: tak. Jak już zostało wspomniane wcześniej, taki system pracy nie jest uregulowany w Kodeksie, ale może warto, by każdy pracodawca uregulował je w regulaminie, albo też określił w konkretnym dokumencie. Home Office zwany również potocznie telepracą faktycznie nim jest.

To porównanie z telepracą nie jest przypadkowe, gdyż taka widnieje już w Kodeksie Pracy. Jeśli pracownik swoje działania realizuje poza firmą regularnie, korzystając przy tym np. z internetu, to taka forma pracy zdalnej może być uznana za telepracę.

Obowiązki w zakresie BHP

Zarówno wobec pracowników zatrudnionych na umowie o pracę, jak też wobec telepracowników, pracodawca ma obowiązek kierować się zasadami BHP. Względem tego na podstawie art. 212 Kodeksu Pracy pracodawca, jak również osoba zarządzająca pracownikami zobowiązana jest do dbałości o miejsce pracy. Zawierają się w nim:

• badania profilaktyczne

• odzież robocza i ochronna 

• obuwie robocze i ochronne 

• rękawice robocze i ochronne 

• inne akcesoria i art. BHP

Według Kodeksu Pracy Pracodawca zobowiązany jest do:

• organizowania stanowiska pracy według przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

• dbałości o sprawność środków ochrony indywidualnej i ich użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem,

• organizowania, przygotowania i prowadzenia prace, z uwzględnieniem ochrony pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi oraz innymi chorobami korelującymi z warunkami środowiska pracy,

• dbałości o bezpieczny i higieniczny poziom pomieszczeń pracy, wyposażenie techniczne, jak również o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem,

• egzekwowania stosowania się pracowników do przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

• zapewnienia możliwości wykonanie zaleceń lekarza odpowiadającego za opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Home Office – czym się cechuje ?

Okres panującej pandemii koronawirusa ma znaczący wpływ do uregulowania prawnego dotyczącego pracy zdalnej, gdyż ta forma świadczenia pracy jest w obecnej sytuacji najbezpieczniejsza.

Na podstawie ustawy z 2020 roku, Pracodawca może polecić zatrudnionemu na umowę o pracę pracownikowi wykonywanie pracy określonej w umowie poza miejscem jej każdorazowego wykonywania przez określony czas. Jest to właśnie Home Office/praca zdalna, mająca na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

W przypadku Home Office (w odróżnieniu od telepracy) to po stronie pracownika i pracodawcy jest określenie działań pracownika i kiedy mają być wykonane.

Uzupełnienie regulaminu, bądź dokument określający taki system pracy może wyznaczyć pewne ramy, w jakich będzie wykonywany. 

Praca zdalna w domu to dla wielu pracowników idealny model pracy. Nie jesteśmy narażeni na dojazdy autem, komunikacją miejską i stanie w korkach. Jeśli decydujemy się na Home Office, pamiętać trzeba, by domowe biuro zaaranżowane było przy zachowaniu zasad BHP. Ważne jest wydzielenie odpowiedniej powierzchni, w taki sposób by była ergonomiczna.

WAŻNE! Oczywiście wykonywanie pracy w formie Home Office polecone może zostać w sytuacji, w której pracownik:

• posiada umiejętności i możliwości techniczne,

• ma możliwości lokalowe do wykonywania takiej pracy,

• pozwala na to rodzaj pracy.

Jak pracować zgodnie z zasadami BHP w domu ?

Jeśli mowa, w tym miejscu o pracy typowo biurowej, to niezbędna jest ergonomiczna aranżacja, gdzie będziemy czuć swobodę podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Możliwe jest to dzięki:

• zapewnieniu funkcjonalnego fotela z podnóżkiem, umożliwiającego stabilność dla ciała,

• rozmieszczenie urządzeń i przyrządów biurowych w zasięgu ręki,

• korzystanie z biurka z regulowaną wysokością, umożliwiające komfortowe użytkowanie klawiatury. Jeśli istnieje taka możliwość biurko postawić należy blisko okna, pamiętając, że przy świetle dziennym najmniej męczą się oczy. Jednocześnie podczas pracy na komputerze dobrze jest co jakiś czas oderwać wzrok od monitora. 

• właściwe ustawienie monitora i wysokości górnej krawędzi nieznacznie poniżej linii wzroku. Monitor należy ustawić odpowiednio na biurku. Przyjmuje się, że górna jego krawędź powinna się znajdować nieco poniżej linii wzroku, środek zaś na linii swobodnego patrzenia. W praktyce kąt będzie wynosił 15° - 20° stopniami poniżej płaszczyzny oczu. Powierzchnia ekranu lekko odchylona do tyłu 5° do 10°. Odległość od monitora również ma znaczenie. Jeśli osoba użytkująca monitor bez kręcenia głową nie może objąć wzrokiem całej powierzchni wyświetlacza, oznacza to, że stoi on zbyt blisko. W praktyce oznacza to odległość między 50 a100 cm.

• oświetlenie nie obciążające oczu. W ciągu dnia jak najdłużej korzystać trzeba ze światła dziennego, gdyż promienie słoneczne są najbardziej przyjazne dla wzroku i naturalnie pobudzają organizm do pracy. Po południu i wieczorem niezbędne jest odpowiednie światło sztuczne, na które powinno składać się oświetlenie główne oraz oświetlenie miejscowe. Lampka miejscowa musi być ustawiona z boku pracującego tak, by światło odbite od monitora bądź powierzchni biurka nie raziło.

Ważną sprawą związaną z pracą zdalną jest zapewnienie drożności ciągów komunikacyjnych. Pamiętać należy o tym, by wszystkie kable, przewody, wykładziny lub dywany umieszczone zostały w taki sposób, by się o nie nie potknąć. 

Z punktu widzenia pracodawcy najbezpieczniej będzie, jeśli firma ustali przejrzyste warunki dotyczące Home Office w regulaminie, obwieszczeniu lub innym stosownym dokumencie. Dobrą praktyką może być też, wymaganie od pracownika pisemnego oświadczenia o wykonywaniu zadań w czasie Home Office w zgodzie z zasadami bhp.